Kilka słów o prawidłowych nawykach toaletowych
Dzisiaj klika słów o prawidłowej pozycji podczas defekacji.
Zacznijmy od tego, czym jest defekacja. Otóż jest to nic innego jak wypróżnianie się, medyczne określenie czynności, której efektem jest usunięcie kału z organizmu, co wiąże się bezpośrednio z pozbyciem się z niego zalegających resztek i toksyn. Dla niektórych temat intymny, czasem wstydliwy, niemniej jednak niezwykle istotny.
Spora część pacjentek, zgłaszających się na wizytę do naszej Pracowni z powodu problemów w obrębie mięśni dna miednicy nie ma wyrobionych prawidłowych nawyków toaletowych. Duża część z nich przyjmuje np. nieprawidłową postawę ciała podczas korzystania z toalety, nie zdając sobie sprawy, że sposób w jaki się wypróżniamy ma znaczący wpływ na stan naszych mięśni dna miednicy.
Dlaczego pozycja jaką przyjmujemy podczas wypróżniania się ma tak duże znaczenie?
Wszystko wynika z naszej anatomii. W obrębie naszego dna miednicy znajduje się mięsień łonowo-odbytniczy. Przyczepia się on do spojenia łonowego i tworzy pętlę, która otacza naszą odbytnicę. Jeśli ten mięsień jest napięty, to zamyka światło odbytnicy, natomiast kiedy jest rozluźniony to poluzowuje ten ucisk.
Jak my możemy wpłynąć na jego rozluźnienie, a tym samym ułatwić sobie defekację?
Pochyl się lekko do przodu, zaokrąglając przy tym delikatnie plecy, a stopy ułóż na podnóżku o wysokości około 20-30 cm, tak aby stawy kolanowe znalazły się powyżej stawów biodrowych. Pozycja kuczna powoduje rozluźnienie mięśnia łonowo odbytniczego i ułatwia przejście stolca. Pamiętaj, aby nie wkładać wysiłku w
wypróżnianie i nie przeć na toalecie. Podczas tej czynności Twoje mięśnie dna miednicy powinny być w rozluźnieniu a nie w napięciu.
Źródło obrazu: https://web.duke.edu/anatomy/Lab09/Lab9_table.html
Kto powinien używać podnóżka przy defekacji?
Odpowiedź jest jedna: każdy. Właściwa pozycja w toalecie sprzyja opróżnianiu jelita do końca, co zapobiega stanom zapalnym jelit, jest to również profilaktyka zaburzeń w obrębie mięśni dna miednicy. Jeżeli natomiast kobieta boryka się z nietrzymaniem moczu, zaparciami, hemoroidami bądź obniżeniem narządów rodnych, to w szczególności powinna zwrócić uwagę, jaką pozycję przyjmuje podczas korzystania z toalety.