Odwiedź nas
ul. Brzoskwiniowa 44, 43-100 Tychy
Zadzwoń do nas
666-058-022 / 506-051-484

Na czym polega drenaż limfatyczny?

Drenaż limfatyczny, to rodzaj uciskowego masażu leczniczego pobudzającego działanie układu limfatycznego. Ten rodzaj masażu stosowany jest przede wszystkim w terapii obrzęków spowodowanych zastojami chłonki w układzie limfatycznym, a także w profilaktyce przeciwobrzękowej, a także w medycynie estetycznej do walki z cellulitem. Jednak jego głównym założeniem jest usprawnienie działania układu limfatycznego.

Jaka jest rola układu limfatycznego?

Układ limfatyczny (inaczej zwany chłonnym) jest bardzo ważną częścią naszego systemu odpornościowego. Jego zadaniem jest m. in.  walka z wirusami i bakteriami. Funkcją układu jest także transport substancji takich jak białka i tłuszcze do komórek ciała. Niestety bardzo często przepływ płynu limfatycznego (chłonki) zostaje zakłócony, co powoduje obrzęk limfatyczny. Najczęściej zastój limfy dotyka kończyn dolnych i górnych, rzadziej może dotyczyć twarzy lub brzucha.

Jak radzić sobie z zastojami limfatycznymi?

Oprócz farmakologicznych środków stosowanych w ciężkich przypadkach najczęściej zalecany jest drenaż limfatyczny.

Rozróżniamy dwa rodzaje drenażu: manualny oraz mechaniczny (pneumatyczny). Drenaż ręczny wykonany jest przez specjalistę fizjoterapeutę. Polega na powolnych, lecz zdecydowanych, okrężnych ruchach dostosowanych do stanu pacjenta. Natomiast do drenażu mechanicznego potrzebne są specjalne mankiety nogawki lub rękawy w zależności od potrzeby. Mankiety te podzielone są na napełniane pod odpowiednim ciśnieniem powietrza komory. Pacjent zakłada spodnie lub rękaw na spuchniętą kończynę. Aparat, wtłaczając powietrze wytwarza podciśnienie i pobudza w ten sposób układ limfatyczny do pracy. Masaż mechaniczny jest bezbolesny, nieinwazyjny i niezwykle relaksacyjny. Efekty jakich możemy się spodziewać po zabiegu to między innymi:

  • usprawnienia krążenie krwi i limfy
  • usunięcia obrzęków limfatycznych
  • poprawy odżywienia i dotlenienia skóry oraz innych tkanek
  • usunięcia toksyn z organizmu
  • redukcji cellulitu
  • zniwelowania uczucia “ciężkich nóg”
  • przyspieszenia regeneracji po intensywnym wysiłku
  • poprawy samopoczucia

Masaże typu drenaż limfatyczny skierowane są dla osób z zaburzeniami układu limfatycznego, z tendencją do zbierania się wody w organizmie oraz do powstawania opuchlizn oraz do kobiet po mastektomii.

Aby uzyskać długotrwały i skuteczny efekt zalecane jest skorzystanie z kilku serii zabiegów. Częstotliwość zabiegów zależy od indywidualnego zapotrzebowania, a w trudniejszych przypadkach od oceny stanu zdrowia pacjenta przez specjalistę lub lekarza.